Institutul Francez din Timişoara se transformă din nou într-o căsuţă pentru pitici de toate vârstele:

CĂSUŢA PITICILOR – a patra ediţie
23-24 mai 2015
Institutul Francez Timişoara
(bd. C.D. Loga, 46)

Dragii noştri pitici,
Împreună cu partenerii culturali din proiectul Cardul Confluenţa Culturilor v-am pregătit peste 100 de activităţi şi ateliere diferite: spectacol de magie cu Lorenzo Cristian, spectacole de teatru  „Ursul păcălit de vulpe” (Teatrul Merlin), şi « Cartea junglei » (Andras Party), spectacol culinar pentru copii cu chef Georgeo Andrei, zumba kids cu Claudiu Guţu, concert de percuţie cu ansamblul Splash, demonstraţii de gimnastică ritmică, balet, gimnastică artistică, judo, karate, ateliere de limbi străine (franceză, engleză, germană), atelier pentru părinţi, ateliere de yoga, dans sportiv şi muzică, ateliere creative (desen, pictură, decoraţiuni), facepainting, minidisco, vânătoare de comori, întâlniri cu Tom şi Jerry, Olaf, Mickey şi Minnie, clovnul Zuzi, zâna Măseluţă, panou de căţărat şi o sumedenie de jocuri, pentru toate gusturile! După cum vedeţi, aveţi de unde alege.
Noi vă aşteptăm cu multă voie bună!

Accesul este gratuit, în limita locurilor disponibile! Excepţie fac spectacolele de duminică după-amiază, unde accesul se face exclusiv pe baza Cardului Confluenţa Culturilor (emis pe numele copilului). Copiii sub 2 ani au acces gratuit. Cardul poate fi achiziționat și în perioada evenimentului.

PROGRAM CĂSUŢA PITICILOR

 

SÂMBĂTĂ, 23 MAI

ora vârsta
10:00-10:30 2-4 ani Bébés lecteurs: Culorile (ascultăm, colorăm, învăţăm
10:00-11:00 5-8 ani Franceza e magică (IFT-Vero)
4-7 ani Atelier de iniţiere în franceză prin desen (IFT-Sammy)
2-5 ani Poveştile Ancuţei (Psiho Connect)
7-10 ani Atelier creativ (Castelino)
5-12 ani Jocurile copilăriei (Activitate Afară)
5-10 ani 1,2,3… soleil: jocuri sportive (IFT)
Panou de căţărat (One Move)
10:00-13:00 Distracţie şi voie bună pentru toate vârstele cu clovnul Zuzi
10:20 Grup muzical: Piticor (Grădiniţa Planeta Piticilor)
10:40 Grup muzical : Les Petits Troubadours (Liceul J.L. Calderon)
10:45-11:15 2-4 ani Bébés lecteurs: Învăţăm şi ne jucăm digital cu cifrele
11:00-12:00 4-7 ani Atelier de iniţiere în franceză prin desen (IFT-Sammy)
3-5 ani Atelier creativ (Grădiniţa Primii Paşi)
6-10 ani Cu mânuţele-n lut (Casa însorită)
DEMONSTRAŢIE DE DANS SPORTIV (Magnum Team)
Activităţi cu Echipa Veselă: facepainting
TENIS cu Mingea Galbenă
11:30-12:30 3-5 ani Franceza e magică (IFT-Vero)
11:30-12:00 2-4 ani Bébés lecteurs: Animalele de la fermă (ascultăm, colorăm, învăţăm)
12:00-12:10 DEMONSTRAŢIE DE GIMNASTICĂ RITMICĂ
12:10-12:45 Bébés lecteurs: Animalele sălbatice (ascultăm, colorăm, învăţăm)
12:00-13:00 8-14 ani Atelier de iniţiere în franceză prin desen (IFT-Sammy)
Ne jucăm şi învăţăm cu Zâna Măseluţă (Dentest 4 kids)
Caravana cu jocuri (Happy Color)
3-5 ani English is fun (Helen Doron)
Atelier de karate (Asociatia Club sportiv Raijin)
5-10 ani 1,2,3… soleil: jocuri sportive (IFT)
Activităţi cu Echipa Veselă: modelaj baloane
12:10-12:30 MINIDISCO
12:30-13:00 CONCERT DE PERCUŢIE CU ANSAMBLUL SPLASH
13:00-15:00 PAUZĂ
15:00-16:00 5-8 ani Iniţiere în franceză prin artă decorativă (IFT-Roxana)
7-12 ani Călători prin Europa: mică lecţie de geografie (Casa însorită)
Sănătate în culori (Fresco)
6-10 ani Dansez avec nous: atelier de dans (IFT-Anne)
5-10 ani 1,2,3… soleil: jocuri sportive (IFT)
5-12 ani Jocurile copilăriei (Activitate Afară)
15:00-20:00 Distracţie şi voie bună pentru toate vârstele cu clovnul Zuzi
16:00-16:10 DEMONSTRAŢIE DE GIMNASTICĂ ARTISTICĂ
16:00-16:30 3-7 ani Atelier muzical în limba germană (Centrul Cultural German)
16:00-16:30 3-5 ani Ne jucăm pe tărâmul culorilor (Copii şi zâne)
16:00-17:00 8-12 ani Franceza e magică (IFT-Dana)
1-3 ani Club de dezvoltare senzorială: Murdărici fără murdărie (Cabinetul psihologic Laura Berghea)
3-6 ani Club de dezvoltare personală: Prietenia – un DAR minunat (Cabinetul psihologic Laura Berghea)
4-8 ani Programul Brainy pentru copii: experimente şi jocuri (FTK)
5-12 ani Jocuri sportive (Activitate Afară)
Facepainting şi voie bună (Sfera Timişoarei)
16:30-17:00 5-9 ani Ne jucăm pe tărâmul culorilor (Copii şi zâne)
7-10 ani Atelier muzical în limba germane (Centrul Cultural German)
17:00-19:00 Panou de căţărat (One Move)
17:00-17:40 2-5 ani Bébés lecteurs: Atelier de pictură pentru pitici (IFT- Mihaela)
Franceza e magică (4-7 ani) (IFT-Dana)
6-10 ani Dezvoltarea inteligenţei emoţionale (Andrada Sorca)
4-8 ani Lectura si jocuri pentru copii (Librăria Cărtureşti)
Jocuri şi activităţi cu Mickey şi Minnie (Arena Jocurilor)
6 luni-2 ani Atelier de yoga (Yoga pentru copii)
5-10 ani 1,2,3… soleil: jocuri sportive (IFT)
Facepainting şi voie bună (Sfera Timişoarei)
17:40-18:00 Poze cu Mickey & Minnie
18:00-18:10 DEMONSTRAŢIE DE BALET DANCE (3-6 ani) cu trupa Balet Dance Eliana Club
18:00-18:45 2-4 ani Bébés lecteurs: Iniţiere în franceză prin modelaj (IFT- Mihaela)
18:00-19:00 5-14 ani Cunoaştere şi creativitate prin IT şi Artă (TIC de Mic)
1-5 ani Baby Classes (Psiho Connect)
PĂRINŢI ATELIER pentru PĂRINŢI: Dezvoltarea abilităţilor emoţionale ale părinţilor (Andrada Sorca)
3-7 ani Atelier de Yoga (Yoga pentru copii)
Facepainting şi voie bună (Sfera Timişoarei)
Plimbare cu bicicletele (Activitate Afară)
18:15-18:30 DEMONSTRAŢIE DE JUDO PENTRU COPII: Graţie, coordonare, disciplină: JUDO mai mult decât sport! (Eliana Club)
18:40-19:00 MINIDISCO
19:00-20:00 5-10 ani Clovnărim cu clovnul Zuzi (IFT-Lore)
Zumba kids (cu Claudiu Guţu)
Facepainting şi voie bună (Sfera Timişoarei)

 

DUMINICĂ, 24 MAI

 

10:00-10:30 2-4 ani Bébés lecteurs: Culorile (ascultăm, colorăm, învăţăm)
3-7 ani Atelier de germană distractivă (Centrul Cultural German)
10:00-11:00 Jocuri cu Clovnul Zuzi (IFT -Lore)
6-10 ani Dansez avec nous: atelier de dans (IFT-Anne)
Jocurile copilăriei (Activitate Afară)
5-10 ani 1,2,3… soleil: jocuri sportive (IFT)
Panou de căţărat (One Move)
10:00-13:00 Distracţie şi voie bună pentru toate vârstele cu clovnul Zuzi
10:30-11.00 3-7 ani Atelier de germană distractivă (Centrul Cultural German)
10:45-11:15 Învăţăm şi ne jucăm digital cu cifrele (IFT- Mihaela)
11:00-12:00 6-12 ani Iniţiere în franceză prin teatru (IFT-Sammy)
SPECTACOL DE TEATRU: Cartea Junglei (Andras Party)
Atelier de dans sportiv (Magnum Team)
5-10 ani 1,2,3… soleil: jocuri sportive (IFT)
11:30-13:00 7-12 ani Cunoaştere şi creativitate prin IT şi Artă (TIC şi MIC)
12:00-13:00 2-5 ani Poveştile Ancuţei (Psiho Connect)
5-12 ani Atelier de teatru (Andras Party)
KIDS REBOUND (Smartfit)
13:00-15:00 PAUZĂ
Atenţie! Accesul copiilor la activităţile de duminică după-amiază se face exclusiv pe baza Cardului Confluenţa Culturilor (emis pe numele copilului). Copiii sub 2 ani au acces gratuit. Cardul poate fi achiziţionat la Institutul Francez şi în perioada evenimentului.
15:00-16:00 SPECTACOL DE TEATRU DE PĂPUŞI: Ursul păcălit de vulpe (Teatrul Merlin)
3-6 ani English is fun Helen Doron)
5-8 ani Clovnărim cu clovnul Zuzi (IFT-Lore)
5-12 ani Jocurile copilăriei (Activitate Afară)
15:00-20:00 Distracţie şi voie bună pentru toate vârstele cu clovnul Zuzi
15:45-16:00 MINIDISCO
16:00-16:10 DEMONSTRAŢIE DE BALET (Şcoala de balet şi dans Denisse)
16:00-16:30 3-5 ani Ne jucăm pe tărâmul culorilor (Copii şi zâne)
16:00 – 16:45 8-12 ani Franceza este magică () (IFT-Laura)
16:00-17:00 SPECTACOL CULINAR PENTRU COPII cu chef Georgeo Andrei
Ne jucăm şi învăţăm cu Zâna Măseluţă (Dentest 4 kids)
Facepainting şi voie bună (Sfera Timişoarei)
16:30-18:30 ÎNTÂLNIRE CU TOM & JERRY şi OLAF
16:30-17:00 5-9 ani Ne jucăm pe tărâmul culorilor (Copii şi zâne)
17:00-18:00 Vânătoare de comori (Activitate Afară)
17:30-18:15 ZUMBA KIDS cu Claudiu Guţu
16:45-17:30 4-7 ani Franceza este magică (IFT-Laura)
17:00-17:45 2-4 ani Bébés Lecteurs: Iniţiere în franceză prin pictură (IFT- Mihaela)
5 -12 ani « Comunic prin iubire »- jocuri de comunicare relaţională (Doremi pentru copii)
Jocuri şi activităţi cu Mickey şi Minnie (Arena Jocurilor)
1-5 ani Baby Classes (Psiho Connect)
3-7 ani Atelier de yoga (Yoga pentru copii)
Facepainting, jocuri şi voie bună (Sfera Timişoarei)
Poze cu MICKEY & MINNIE
17:00-19:00 Panou de căţărat (One Move)
18:00-18:30 2-4 ani Bébés Lecteurs: Animalele de la fermă (ascultăm, colorăm, învăţăm) (IFT- Mihaela)
1-6 ani Sunete şi ritmuri îndrăgite: jocuri muzicale (Doremi pentru copii)
6 luni-2 ani Atelier de yoga (Yoga pentru copii)
Facepainting şi voie bună (Sfera Timişoarei)
18:30-19:30 SUPER SPECTACOL DE MAGIE cu LORENZO CRISTIAN
19:30-20.00 TOMBOLA